Márai Sándor - Az igazi című könyv borítója

Márai Sándor – Az igazi

A Márai Sándortól olvasott első könyvem betalált. Talán ez az egyik regény, amiben a legtöbb sort húztam alá és 25 oldalba telt kiírni belőle az idézeteket, a véleményemet és meglátásaimat.
Ne aggódjatok, Nektek a legjavát hoztam most el.

Márai Sándor – Az igazi: Az élet nagy kérdései

Márai Sándor elgondolkodtató lélektani regénye számomra nem a szerelemről, hanem magáról az életről szól.

Ez első olvasásra megfoghatatlannak tűnik, ezért rögtön a kedvenc idézetemmel indítok:

“… egy pillanattal elébb sem lehet dönteni. Csak akkor, amikor a dolgok és helyzetek önmagukról döntenek…
Az élet dönt, meglepően és gyönyörűen… s akkor minden olyan egyszerű és természetes.”

A mű alapvetően egy szerelmi háromszög alakulását mutatja be. Az első részben a feleség, a másodikban a férj szemén át ismerhetjük meg történteket.
(A könyv folytatásában a szerető, Judit gondolatait is megismerhetjük.)

Az, hogy egy szerelmi háromszög formájában írja le gondolatait az író, csupán keretet ad a mélylélektani regénynek. Márai tűpontos megfogalmazással érzékelteti az emberi sorsot/életet/végzetet, amelyek súlyos kövekként gördülnek a szereplők lelkén.

A regény többek közötti olyan kérdéseket feszeget, mint hogy mi az öröm, a boldogság és milyen árat kell értük fizetnünk.

Választ kapunk arra, hogy Márai szerint mi a szépség, a teljesség vagy a siker. De azt a kérdést is felteszi, hogy mi egyáltalán a szeretet: önzetlen érzelem, vagy önzés és követelőzés a másik ember felé?

A központi kérdés pedig végső soron az, hogy létezik-e az igazi. Márai mintha ezen a felvetésen keresztül járná körbe az egész világ, az élet, a sors, a vonzás törvényét, működését és az élet igazságait.

“…a külső világ zűrzavara mögött belső rend van, olyan értelmes és csodálatos, mint a zenében. “

A könyv kijózanító módon világít rá a társadalmi és az egyének közötti dinamikára és a vágyakra.
A kötet nemcsak a két szereplő viszonyáról szól, hanem a férfi és női kapcsolatokról. Habár itt több általánosítással nem értettem egyet, mégis meg kell hagyni, hogy Márai bravúrosan mutatja be a női lelket és jellemet.

Ez az 1941-ben íródott mű megdöbbentő relevanciával rendelkezik még ma is. Reflektál a mai viszonyokra, az álarcra, amit viselünk és a magányra, amit még társaságban is megélünk.
Ez a könyv a bizonyíték, hogy 80 évvel ezelőtt is hasonlóan működött volt az emberi lélek, hozzáállás és gondolkodámód, de ma már egyre tudatosabbak vagyunk.

Pontosan ezért a tudásért kell olvasni ilyen és ehhez hasonló könyveket. Hogy felfogjuk, ami körülöttünk zajlik és szavakká, mondatokká formáljuk őket, így megértsük és kifejezzük önmagunkat.

Márai Sándor – Az igazi: Mi számomra a végső tanulság

A könyv tanulsága számomra az volt, hogy mindenkinek saját boldogsága van. Mindenkinek a saját tapasztalatain és próbatételein keresztül kell elérni a teljességet.
Nekem a boldogság a teljességet, a szeretetet jelenti, ami nem hivalkodó, nem hangosan kacagós, hanem nyugodt, szelíd és természetes.

“A szeretet, az igazi, türelmes, kedves lányom. A szeretet végtelen és tud várni.”

Márai Sándor – Az igazi: Kinek ajánlom ezt a könyvet?

Mindenkinek, aki tanulni és fejlődni vágyik. Aki kicsit jobban, tudatosabban szeretné élni a mindennapjait. Mindenkinek, aki kapaszkodót szeretne kapni ahhoz, mit érdemes befogadnia, és elengednie az életéből.
Vallom, hogy minden könyvnek akkor lesz átütő hatása, ha a megfelelő időben talál rá az emberre. Tehát azoknak ajánlom ezt a könyvet, akik készek szembenézni önmagukkal és nyitottak a változásra.

konyvajalnlo-olvasas-marai

ÖSSZEFOGLALÁS

Márai rendkívül közérthetőn megfogalmazott, tűpontos igazságai a húsunkig hatolnak és gondolkodásra késztetnek.

Nekem ez a könyv nemcsak a férfi és nő közötti viszonyról és viszonyulásról szólt, hanem magáról az élet mozgatórugójáról, az élet “mágikus” rendjéről, amiben mégsincs semmi mágikus.
Ez a könyv egy finomhangolt remekmű. Az írás és szavak remekműve.

Végezetül pedig itt hagyok Nektek egy idézetet a kötetből arról, hogy miért és hogyan érdemes olvasnunk:

“Sokat olvastam. De az olvasással is úgy van az ember, tudod… csak akkor kapsz a szövegektől
valamit, ha tudsz adni is olvasmányaidnak valamit. Úgy értem, ha olyan lelket viszel feléjük,
amely az olvasás párharcában hajlandó sebeket kapni és adni, hajlandó vitatkozni. Meggyőzni.
És meggyőződni, s aztán gazdagodva attól, amit tanult a könyvből, életben, vagy munkában
építeni abból valamit…”

Ezt az ajánlót a ladypreneurs.hu oldalán is elolvashatjátok.